Kurs obiektowego JavaScript (1)

Autor: Damian Chodorek • Opublikowany: 27 września 2014 • Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2015 • Kategoria: javascript, kursy

Wstęp, historia i zastosowanie języka. Dla kogo jest ten kurs?

Współczesnymi filarami stron WWW są:

  • treść (HTML),
  • wygląd (CSS),
  • zachowanie (JavaScript).

Aplikacje stworzone przy pomocy JavaScript działają w środowisku hosta. Najpopularniejszym jest przeglądarka internetowa (jednak nie jedynym). Przy pomocy JavaScript można tworzyć różne widżety, rozszerzenia i inne rodzaje oprogramowania.

Ten kurs dotyczy JavaScript i skupia się na obiektowej naturze tego języka. Zakładam, że znasz podstawy programowania, zwłaszcza zorientowanego obiektowo. Jeśli nie, to możesz mieć problemy ze zrozumieniem niektórych koncepcji. Kurs stworzyłem z myślą o programistach (również tych z małym stażem), którzy chcą szybko przyswoić informacje i umiejętności potrzebne do tworzenia kodu JS.

Poza nauką języka, dowiesz się jakich narzędzi używać do tworzenia stron WWW, a także lepiej zrozumiesz działanie Twojej przeglądarki.

Trochę historii

Początkowo sieć WWW byłą zbiorem statycznych stron stworzonych w HTML’u, połączonych ze sobą hiperłączami (linkami). Z czasem ludzie zaczęli potrzebować czegoś co umożliwiłoby im większą interakcję z użytkownikiem oraz wydajniejszy sposób walidacji (sprawdzania poprawności) danych.

Ponieważ potrzeba jest matką wynalazków, to na rynku pojawiły się technologie zaspakajające potrzeby twórców stron. Były to przykładowo aplety Java czy LiveScript (przodek JavaScriptu). Także Microsoft wypuścił swoją wersję języka, który został nazwany JScript.

Użytkownicy korzystali z różnych przeglądarek, w związku czym twórcy stron musieli dbać o to, aby ich kod działał przynajmniej na tych popularnych. Zaszła potrzeba standaryzacji, która zagwarantowałaby, że tak właśnie będzie. W ten sposób narodził się ECMAScript (European Computer Manufacturers Association), którego praktyczną implementacją w przeglądarkach jest właśnie JavaScript.

Co możesz zrobić z JS?

  • Tworzyć potężne aplikacje internetowe (np. Gmail),
  • tworzyć kod po stronie serwera jak ASP script,
  • tworzyć aplikacje multimedialne (Flash, Flex) przy użyciu ActionScript, który opiera się na ECMAScript,
  • tworzyć aplikacje na swój komputer, przy użyciu Windows Scripting Host,
  • pisać rozszerzenia i pluginy do przeglądarek (np. Firefox),
  • wiele, wiele innych.

W tym artykule to wszystko. Przejdź do następnej części:

Kurs obiektowego JavaScript (2)

Zobacz również
Kurs obiektowego JavaScript (2)Kilka dziwnych faktów o JS, które musisz znać od początku. Przygotowanie środowiska pracy.
Kurs obiektowego JavaScript (3)Tworzenie zmiennych oraz podstawowe operatory w JS.
Kurs obiektowego JavaScript (4)Typy danych w JS. Omówienie typu liczbowego oraz operatora typeof.
Kurs obiektowego JavaScript (5)Dokładniejsze omówienie typu String. Więcej o konwersjach i znakach specjalnych.
Projektowanie stron WWW (1)10 heurystyk Jakoba Nielsena – Twoja ściąga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.