Kurs WordPress (1)

Autor: Damian Chodorek • Opublikowany: 4 grudnia 2014 • Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2015 • Kategoria: kursy, wordpress

Ogólny zarys technologii.

WordPress to najpopularniejsza platforma blogowa na świecie. Można przy jego pomocy stworzyć prostą internetową wizytówkę, blog, jak również zaawansowaną stronę firmową. Niektórymi jego zaletami są:

  • jest całkowicie darmowy,
  • łatwo rozszerzalny,
  • dobrze udokumentowany,
  • ciągle rozwijany,
  • posiada stabilną pozycję na rynku.

Cały WP sprowadza się do paczki plików php, które pobieramy, konfigurujemy i … gotowe. Proces instalacji jest bardzo krótki.

WP to CMS (Content Management System) – system zarządzania treścią, czyli sposób na zbudowanie strony WWW, którą łatwo będzie można edytować z punktu widzenia kogoś nieinformatycznego. Umożliwia pisanie postów, tagowanie ich, komentowanie, przeszukiwanie, itd.

Jak zainstalować WordPressa?

Instalacja jest bajecznie prosta i wymaga podstawowych umiejętności z zakresu przesyłania plików na serwer. Opisana jest na stronie https://pl.wordpress.org/.

Szablony

Developerzy stworzyli potężną ilość darmowych i płatnych szablonów, które bardzo łatwo zainstalować. Ten kurs będzie dotyczył ich tworzenia oraz rozwoju.

Czym więc jest szablon? Rozważmy blog. Posiada on posty, komentarze, tagi – krótko mówiąc treść. Szablon jest wyglądem, który prezentuje treść w jakiś określony sposób. Takie rozdzielenie daje ogromną elastyczność. To co tworzy bloger jest całkowicie niezależne od tego jak wygląda jego blog, a więc może on dowolnie zmieniać swój szablon.

Po wgraniu WP na serwer zauważysz pokaźną strukturę folderów. Szablony umieszczone są w katalogu wp-content/themes/nazwa_szablonu. Każda instalacja może odbyć się z poziomu WP lub własnoręcznie. W obu przypadkach nowy szablon zostanie umieszczony we wspomnianym katalogu.

Z czego składa się szablon?

Pliki szablonów można podzielić na 3 główne części:

  • prezentacja – to wszystkie style, które opisują wygląd szablonu,
  • zawartość – te pliki opisują treść, która ma być pokazana na poszczególnych stronach (strona główna, pojedynczy post, komentarze, itd.),
  • logika – zawarta jest w pliku functions.php, polega na modyfikacji funkcjonalności szablonu.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs nauczy Cię jak tworzyć szablony od strony technicznej. Zakładam, że znasz WP z praktyki, ale nie potrafisz (jeszcze) rozszerzać jego funkcjonalności oraz projektować szablonów.

Jeśli jednak nie korzystałeś z WP to musisz wiedzieć, iż relatywnie łatwo stworzyć w nim stronę internetową. Polecam Ci sobie go zainstalować, przeklikać, przejrzeć pozycje w menu administratora, dowiedzieć się jak tworzyć i zarządzać treścią.

Są to tematy, których nie będę poruszał w tym kursie, a ich znajomość jest niezbędna, ponieważ tworzy kontekst dla lekcji. Skupię się na czystym pisaniu kodu, z którego w końcu zbudujemy szablon. Początkowo będą to proste projekty, ale z czasem przejdziemy do bardziej zaawansowanych.

część 2

Zobacz również
Kurs WordPress (2)Podstawowe rodzaje szablonów.
Kurs WordPress (3)Pierwsze kroki. Framework Thematic.
Projektowanie stron WWW (1)10 heurystyk Jakoba Nielsena – Twoja ściąga.
Kurs obiektowego JavaScript (1)Wstęp, historia i zastosowanie języka. Dla kogo jest ten kurs?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.