Kurs WordPress (2)

Autor: Damian Chodorek • Opublikowany: 5 grudnia 2014 • Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2015 • Kategoria: kursy, wordpress

Podstawowe rodzaje szablonów.

Zanim zaczniemy tworzenie szablonu, warto zrozumieć ich podstawowy podział ze względu na funkcjonalność. Jest to ważne, ponieważ determinuje to jak będziemy korzystać z możliwości WordPressa.

 1. Szablon blogowy – jest zorientowany na treść, która dość często jest publikowana. Mam tu na myśli posty, artykuły, recenzje, magazyny. Tekst jest tutaj najważniejszym elementem. To szablon przeznaczony typowo dla autorów.
 2. Szablon obrazkowy – przeznaczony jest dla fotografów, magazynów, które opierają się głównie na grafice. Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem szablonu jest różnorodna, wysokiej jakości grafika. Jak zapewne się domyślasz, musi udostępniać jakiś łatwy sposób przeglądania zdjęć, miniatury, itd.
 3. Szablon zorientowany na filmy wideo – jest podobny do obrazkowego z tym, że filmy wideo mają raczej jednorodny rozmiar.
 4. Szablon dla firmy – to szablon, który będzie zawierał więcej statycznych stron niż postów, chociaż te świetnie sprawdzą się do prezentacji newsów. Ważną częścią tego szablonu jest możliwość bogatej edycji wyglądu, który ma odzwierciedlać ducha przedsiębiorstwa.

Oczywiście wszystkie rodzaje szablonów muszą udostępniać przeróżne przyciski serwisów społecznościowych. W tych czasach jest to raczej standard.

Na jaki szablon się zdecydować?

Oczywiście każdy z nas chce stworzyć szablon, który będzie chętnie używany i popularny. Aby zapewnić sobie taki stan rzeczy należy zrobić odpowiedni research. Powinieneś:

 1. zobaczyć co już jest na rynku,
 2. sprawdzić czego na rynku nie ma,
 3. dowidzieć się czego chcą użytkownicy,
 4. dokonać analizy i wywnioskować czego chcą użytkownicy, a czego jeszcze nie ma.

część 3

Zobacz również
Kurs WordPress (1)Ogólny zarys technologii.
Kurs WordPress (3)Pierwsze kroki. Framework Thematic.
Projektowanie stron WWW (1)10 heurystyk Jakoba Nielsena – Twoja ściąga.
Kurs obiektowego JavaScript (1)Wstęp, historia i zastosowanie języka. Dla kogo jest ten kurs?

2 komentarze

 • Karolina pisze:

  Cześć Damianie! WPadłam na Twój blog przez przypadek ale znalazłam na nim coś czego potrzebuję od jakiegoś czasu (więc raczej nie przypadek ;). Jest tym czymś kurs WP. Prowadzę własną stronę i ogarniam już conieco, tylko mam problem z tym, że nie znam się na kodzie a chciałabym czasem móc coś dodać lub usunąć w danym miejscu. I stąd moje pytanie. Czy ten kurs 12 lekcji da mi wiedzę jak szukać w kodzie informacji, jak je usuwać bądź dodawać bezbłędnie?

  • Cześć. Myślę, że możesz mieć trudności, ponieważ kurs jest stworzony z myślą o osobach, które „znają się na kodzie” :) Zależy również czy Twoja strona jest stworzona w oparciu o WP (zakładam że tak). Niemniej zachęcam do przeczytania kilku pierwszych lekcji i sprawdzenia, czy będzie on przydatny.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.