Projektowanie stron WWW (2)

Autor: Damian Chodorek • Opublikowany: 1 grudnia 2014 • Kategoria: tworzenie stron www

10 heurystyk Jakoba Nielsena – Twoja ściąga.

6. Pozwalaj wybierać zamiast zmuszać do pamiętania

Wszyscy dobrze wiemy, że ludzka pamięć jest bardzo zawodna. W tej kwestii dużo lepiej sprawdzają się komputery i właśnie dlatego powinniśmy przenieść na nie ciężar pamiętania.

Nie wymagaj od użytkownika samodzielnego przypominania sobie lub szukania różnych danych. Tam gdzie to możliwe umieść gotowy zbiór przygotowanych opcji, z których użytkownik musi wybrać odpowiednie.

Dobrą praktyką są tutaj:

  • listy rozwijane,
  • etykiety pól formularzy umieszczone zaraz obok nich.

7. Zapewnij elastyczność i efektywność

Uczyń swoją stronę możliwie pasującą do każdego rodzaju użytkownika. Daj ludziom wiele możliwości, ale nie naraz. Przykładowo niech dostępne będzie pole wyszukiwania, ale opcje zaawansowane powinny ukazać się wyłącznie po kliknięciu odpowiedniego przycisku.

Daj możliwość dodawania produktów do ulubionych, personalizowania niektórych elementów strony, wyszukiwania przy pomocy wielu możliwych dróg. Chodzi o to, że różni ludzie będą inaczej korzystać z Twojej strony, a Twoim zadaniem jest umożliwić im odpowiedni dla nich sposób działania.

8. Dbaj o estetykę i umiar

Każda funkcjonalność i każdy bajer, który planujesz dodać do swojej strony, powinien mieć porządne uzasadnienie. To właśnie umiar. Nie przesadzamy z możliwością opcji.

Obecnie wiele stron jest dość skomplikowanych i to całkiem niepotrzebnie. Duża liczba przycisków, informacji, okienek, wstawek, pozycji wprowadza mętlik, zamieszanie i sprawia, iż korzystanie ze strony jest bardzo irytujące. Zastanów się nad tym jak wyglądają produkty firmy Apple – schludnie i właśnie w tym tkwi ich urok. Skorzystaj z tej samej zasady.

Strona powinna podobać się użytkownikom. Dzięki temu czas spędzony na niej, będzie w pewnym sensie doznaniem zmysłowym, a może nawet obcowaniem ze sztuką. Istnieją strony, które imponują pod tym względem. Pamiętaj także o kontraście i odpowiednim doborze kolorów. To dzięki nim możemy wskazać, które elementy zasługują na szczególną uwagę.

9. Zapewnij skuteczną obsługę błędów

Użytkownik powinien być jasno i zrozumiale poinformowany o popełnionych błędach. To znaczy, że kod błędu jest tutaj nietrafionym rozwiązaniem. Zamiast niego powinien pojawić się komunikat, który opisuje błąd i podaje wskazówkę jak go naprawić, np. musisz wpisać swoje nazwisko. Najlepiej z użyciem czerwonego koloru, który natychmiast zwróci uwagę użytkownika.

10. Zadbaj o pomoc i dokumentację

Ta heurystyka jest dowodem na to, że nawet jeśli zadbamy o wszystko inne, to nadal znajdą się użytkownicy, którzy będą się mylić oraz mieć problemy. Często na samym dole strony są umieszczone linki do stron pomocy i dokumentacji.

Wszelkie informacje dotyczące pomocy, powinny być maksymalnie zrozumiałe. Co więcej bardzo dobrą praktyką jest zamieszczanie najczęściej zadawanych pytań, które nie tylko udzielają odpowiedzi użytkownikom, ale także mają za zadanie rozwiać wątpliwości co do naszego serwisu.

Heurystyki Nielsena to bardzo ogólne zasady, które tak naprawdę nie przedstawiają żadnych konkretnych rozwiązań, technologii czy wzorców. Są jednak prostymi zasadami, których przestrzeganie znacząco podniesie jakość naszej strony oraz zadowolenie użytkowników.

Każdy strona, która ma być traktowana poważnie, powinna uwzględniać heurystyki. Mam nadzieję, że artykuł był pomocny. Zachęcam do lajkowania oraz dzielenia się nim ze znajomymi.

Zobacz również
Projektowanie stron WWW (1)10 heurystyk Jakoba Nielsena – Twoja ściąga.
Kurs obiektowego JavaScript (1)Wstęp, historia i zastosowanie języka. Dla kogo jest ten kurs?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.